czwartek 21. października 2021

Dowiedz się więcej

 


UE na świecie
ramię w ramię?- Fakty -

Arabska wiosna, region Sahel, rewolucja na Ukrainie: Liczba niedożywionych mieszkańców Afryki wzrosła ze 165 milionów w 1990 roku do 209 milionów w 2006. Zasoby naturalne, które zasilały niektóre z najbardziej brutalnych konfliktów na świecie, są pozyskiwane i sprzedawane międzynarodowo, także przeż firmy operujące w UE.
Czy UE nie posiada dużo większych możliwości przeciwstawiania się globalnym wyzwaniom niż pojedyńcze kraje działające osobno? Czy UE jest w stanie zmienić tę sytuację?
Czy można temu zapobiec poprzez wspólne działanie UE?

 

 

- Co może zrobić UE? -

 

Rola UE w polityce zagranicznej odbywa się z jednej strony poprzez unijny organ dyplomacji- Służbę Działań Zewnętrznych (EEAS), która reprezentuje strategiczne interesy UE i pomaga utrzymywać dialog i współpracę w różnym zakresie z kluczowymi podmiotami międzynarodowymi. Poprzez Europejską Politykę Sąsiedztwa, UE współpracuje także z południowymi i wschodnimi sąsiadami w celu polepszenia współpracy politycznej i integracji ekonomicznej.  Za granicą, UE jest również reprezentowana przez delegacje UE, które funkcjonują na wzór ambasad.

 

W ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO) UE stara się wzmocnić bezpieczeństwo międzynarodowe i pokój. UE przeprowadziła szereg operacji pokojowych i misji cywilnych, których zakres obejmuje zadania od zapobiegania konfliktom po zarządzania granicami i lokalne szkolenie policji.

 

- LATEST NEWS ON THIS TOPIC -
  • "Czy rzeczywiście wszystkie dziłania zewnętrzne UE są podyktowane zasadą solidarności i sprawiedliwości?"
  • "Jaka jest moralna odpowiedzialność UE wobec krajów spoza wspólnoty?"
http://theeuropeexperience.eu/