What can the EU do?
Zrównoważony rozwój jest także w coraz większym stopniu zintegrowany z innymi obszarami polityki europejskiej np. energetyką. Celem UE jest, do roku 2020, zwiększenie do 20% udziału źródeł odnawialnych w zużycie energii oraz do zmniejszenia zużycia energii w UE o 20%. Ma się to odbyć poprzez przyjęcie środków, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz zapewnienie bezpiecznego i zrównoważonego zaopatrzenia w energię.
Zrównoważony rozwój jest również naczelną zasadą polityki UE w dziedzinie rybołówstwa i rolnictwa. Prowadzona przez UE Wspólna Polityka Rolna (WPR), wspiera rolników poprzez szereg gwarancji cenowych i płatności bezpośrednie.
Jeżeli chodzi o odpowiedzialność UE za ochronę konsumentów i zdrowia, UE wyznacza wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych, którym towarzyszą surowe mechanizmy kontroli. UE skupia się również na profilaktyce zdrowotnej, łagodzeniu skutków zanieczyszczeń na zdrowie ludzi i harmonizacji krajowych strategii w dziedzinie zdrowia. W świetle zmian demograficznych UE stara się również zapewnić dobrobyt i godność osób starszych poprzez bardziej zrównoważone i efektywne systemy zdrowia i opieki społecznej, a także poprzez współpracę z państwami członkowskimi.
We wszystkich tych obszarach UE promuje i zapewnia wsparcie dla badań i innowacyjności w celu osiągnięcia swoich celów. Horyzont 2020, to program badań i innowacji UE z funduszem wynoszącym prawie 80 mld € dostępnym w ciągu 7 lat (2014 do 2020). Program ten jest instrumentem finansowym realizującym unijną inicjatywę Unia Innowacji. Inicjatywa ta ma za zadanie zająć się głównymi problemami naszych czasów: energetyką, bezpieczeństwem żywności, zmianami klimatycznymi i starzeniem się społeczeństwa.